Firmy poszukujące optymalnego sposobu na przemieszczenie swoich towarów często zastanawiają się, jakie są różnice między transportem LTL a FTL. Te znane specjalistom działającym w branży TSL skrótowce mogą nie być zrozumiałe dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z usług spedycyjnych. Dlatego, aby pomóc w wyborze odpowiedniego rodzaju transportu dla swoich przesyłek, wyjaśnimy w dalszej części tego artykułu m.in.: co oznaczają terminy LTL oraz FTL, czym charakteryzują się oba te rodzaje transportu drogowego, pod jakimi względami się one od siebie różnią, a także w jakich sytuacjach każdy z nich będzie optymalnym rozwiązaniem.

Transport FTL – co to znaczy?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której firma stoi przed wyzwaniem przewiezienia dużego ładunku z punktu A do punktu B. Ma przy tym konkretne oczekiwania – zależy jej na tym, aby translokacja towaru odbyła się:

W takiej sytuacji naturalnym rozwiązaniem, które powinno rozważyć to przedsiębiorstwo, jest transport FTL. Co to określenie znaczy i czym charakteryzuje się taki rodzaj transportu drogowego?

Termin FTL, pochodzi od angielskiego sformułowania Full Truck Load, którego odpowiednikiem w języku polskim jest pojęcie: transport całopojazdowy. W ten sposób określa się przewóz drogowy towarów, które zajmują całą powierzchnię ładunkową wybranych środków transportu lub przynajmniej jej znaczącą część. Jakie są najistotniejsze cechy przewozów całopojazdowych?

Transport FTL – przewóz realizowany na wyłączność

Podstawowym aspektem wyróżniającym transport FTL jest to, że korzystający z niego nadawcy rezerwują na wyłączność całą przestrzeń ładunkową pojazdów używanych do danego przewozu. Nie oznacza to, że zleceniodawca musi zająć swoim towarem 100% dostępnej przestrzeni – konieczna jest jedynie jej rezerwacja. W wielu przypadkach jeden pojazd jest zajmowany na wyłączność przez pojedynczego klienta. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w ramach pojedynczego transportu FTL swoje przesyłki przemieszczał więcej niż jeden podmiot. Kluczowe jest to, że po uiszczeniu odpowiednich opłat przez wszystkich zainteresowanych nadawców, nie ma możliwości, aby dany pojazd przyjął później doładunek od innych firm, które nie opłaciły z wyprzedzeniem wyłączności przewozu.

Szybkość i wygoda

Profesjonalnie zorganizowany transport FTL pozwala na szybkie i wygodne przeprowadzenie dostawy ładunku całopojazdowego. Z uwagi na brak możliwości doładunku od kolejnych firm, które nie opłaciły wyłączności, pojazd realizujący transport FTL wyrusza od razu bezpośrednio do miejsca docelowego i nie musi notować wielu przystanków na drodze.

Mniejsze ryzyko uszkodzenia ładunku

Istotną cechą transportu FTL, która sprawia, że wiele przedsiębiorstw decyduje się na ten sposób przewozu swoich ładunków, jest wysoki poziom zabezpieczenia przesyłek. Wynika on nie tylko ze starannej pracy spedytorów i przewoźników, ale także z charakterystyki transportu całopojazdowego, w przypadku którego nie wykonuje się przeładunków. Po tym, jak towar zostanie załadowany i zabezpieczony, do wyładunku dochodzi dopiero w momencie jego odbioru w miejscu docelowym. Pozwala to ograniczyć ryzyko uszkodzenia przemieszczanego ładunku.

dla przewoznika 1

Zalety i wady transportu FTL

Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani skorzystaniem z usługi organizacji transportu FTL, powinni zdawać sobie sprawę, z plusów i minusów takiego przedsięwzięcia. Do najistotniejszych atutów przewozów całopojazdowych zalicza się m.in.:

W kontekście słabszych stron transportu FTL należy wspomnieć przede wszystkim o cenie, która z uwagi na potrzebę rezerwacji całej przestrzeni ładunkowej jest wyższa niż koszty związane z organizacją transportu LTL.

Kiedy transport FTL może okazać się optymalnym rozwiązaniem? Przewozy całopojazdowe są chętnie wykorzystywane przez m.in.:

LTL transport – co to znaczy?

Nie w każdej sytuacji transport FTL jest rozwiązaniem optymalnym. Wynika to przede wszystkim z wyższych kosztów organizacji takiego przewozu. Istnieje wiele przypadków, kiedy lepszym wyjściem okazuje się transport LTL. Co to jest za rodzaj przewozu i czym się cechuje?

Transport LTL, którego nazwa wywodzi się od angielskiego Less Than Truck Load, określany jest w języku polskim często także jako transport drobnicowy lub dostawa częściowa. W przypadku tego rodzaju przewozów mamy do czynienia z wieloma nadawcami, spośród których każdy wykupuje jedynie konkretną część przestrzeni ładunkowej pojazdu. Dzięki temu transport LTL okazuje się bardzo ekonomicznym rozwiązaniem – koszty przewozu dzieli się proporcjonalnie na poszczególne podmioty, co pozwala im wydać mniej, niż gdyby zdecydowali się na transport FTL. Ze względu na konieczność odbioru przesyłek od różnych nadawców, transport drobnicowy trwa zwykle dłużej niż transport całopojazdowy, dlatego warto zaplanować go z odpowiednim wyprzedzeniem.

Transport LTL – na czym polega ten rodzaj przewozu?

Kiedy wiesz już, czym jest określany mianem LTL transport i co ten termin znaczy w języku polskim, możemy przejść do omówienia tego, jak wygląda jego przebieg. Sprawna organizacja przewozu LTL wymaga od zajmującym się tym firmy spedycyjnej dużej wiedzy i doświadczenia, co wynika ze skomplikowanej natury tego procesu. Jak standardowo przebiega transport LTL?

Umiejętnie zaplanowany i skoordynowany transport LTL stanowi bardzo korzystny ekonomicznie sposób na to, aby ładunki dotarły do odbiorców w nienaruszonym stanie i na czas.

Jakie są plusy i minusy transportu LTL?

Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za wyborem transportu LTL jest opłacalność takiego przedsięwzięcia. Koszt organizacji przewozu drobnicowego jest zazwyczaj wyraźnie niższy niż w przypadku organizacji transportu całopojazdowego. Z tego powodu decydują się na taki krok firmy z wielu branż, które nie chcą płacić za rezerwację całej przestrzeni ładunkowej. Poza względami ekonomicznymi warto zwrócić uwagę na to, że w przypadku przewozów LTL często wykorzystuje się samochody dostawcze, będące w stanie przemieścić przesyłki do miejsc niedostępnych dla ciągnika siodłowego z naczepą. Jeśli mowa natomiast o minusach, jakimi charakteryzuje się określany mianem LTL transport, to należy do nich przede wszystkim: dłuższy czas realizacji przewozu niż w przypadku transportu FTL, a także wyższe ryzyko uszkodzenia przesyłek, w momencie gdy przeładunek będzie realizowany w nieodpowiedni sposób.

Organizacja transportu LTL jest usługą, z której regularnie korzystają firmy z różnych branż i sektorów. W roli ładunków drobnicowych mogą być przemieszczane m.in.:

Z uwagi na charakterystykę transportu LTL nie przewozi się w taki sposób m.in. farmaceutyków, roślin i żywych zwierząt, papierów wartościowych czy towarów ponadgabarytowych i przewożonych luzem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat charakterystyki przewozów LTL, zachęcamy do zapoznania się z opublikowanym na naszej stronie artykułem: Transport drobnicowy: co to jest i jakich ładunków dotyczy?.

Spedycja miedzynarodowe small

LTL a FTL – czym się od siebie różnią i na który z nich się zdecydować?

Znając podstawowe informacje na temat przewozów drobnicowych i całopojazdowych, warto je ze sobą zestawić i przyjrzeć się bliżej temu, jakie są różnice między LTL a FTL. Poniżej prezentujemy porównanie obu typów przewozu pod kątem różnych aspektów, istotnych z perspektywy przedsiębiorców zastanawiających się, z jakiego rodzaju usług spedycyjnych skorzystać.

LTL a FTL – porównanie

LTL a FTL – na które rozwiązanie się zdecydować?

Transport FTL jest odpowiednim rozwiązaniem dla firm, którym zależy na szybkim dostarczeniu swoich towarów do miejsca docelowego. Warto zdecydować się na ten rodzaj przewozu, w momencie gdy przemieszczane mają być:

Transport FTL łączy w sobie szybkość, wygodę i możliwość przemieszczenia dużych ładunków przy zapewnieniu im odpowiednich warunków przewozu.

Dla kogo lepszym wyborem będzie natomiast skorzystanie z transportu LTL? Takie rozwiązanie będzie optymalne dla firm, którym zależy na jak najkorzystniejszym pod względem finansowym przewozie swoich towarów. Z transportu LTL chętnie korzystają przedsiębiorcy, którzy mają niższe wymagania przewozowe, a jednocześnie zależy im na elastyczności w zakresie wielkości i częstotliwości dostaw. Przewozy drobnicowe świetnie sprawdzają się w sytuacjach, gdy dany podmiot chce regularnie transportować mniejsze przesyłki, optymalizując przy tym koszty.

Jeśli zależy Ci na tym, aby organizacją transportu Twoich ładunków zajęła się w kompleksowy sposób doświadczona firma spedycyjna, to zachęcamy do skorzystania z usług Konig-Trans Spedition. Nasi wykwalifikowani specjaliści podpowiedzą Ci, który rodzaj transportu – LTL czy FTL – będzie optymalny w Twoim przypadku, a także od A do Z zajmą się jego planowaniem i koordynacją. Profesjonalna spedycja to nasza specjalność – dzięki nam Twój ładunek dotrze do miejsca docelowego w nienaruszonym stanie, terminowo i w optymalnych ramach kosztowych.

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię fachowo zorganizowany transport LTL czy FTL – usługi spedycyjne Konig-Trans Spedition są odpowiednim wyborem. Zachęcamy do kontaktu!

Powrót