Powszechną praktyką stosowaną w wielu firmach z różnych sektorów jest korzystanie z usług spedycyjnych. Nie wszyscy wiedzą jednak, co to jest spedycja, jakie czynności są realizowane w jej ramach i czym właściwie to pojęcie różni się od terminu „transport”. Zrozumienie niuansów związanych z tym zagadnieniem okazuje się szczególnie ważne dla przedsiębiorców, którym zależy na efektywnej organizacji transportu swoich ładunków do odbiorców. Jeśli interesuje Cię, czym jest spedycja, jaki zakres działań obejmują usługi spedycyjne oraz dlaczego warto skorzystać z oferty doświadczonej firmy specjalizującej się w tym zakresie, to zachęcamy do lektury naszego artykułu!

Spedycja – co to jest i czym się różni od transportu?

Spedycja stanowi – obok transportu i logistyki – jedną z trzech kluczowych gałęzi branży TSL. Skupia się na organizacji przemieszczania różnego rodzaju ładunków od dostawcy do odbiorcy z wykorzystaniem optymalnie dobranych środków transportu oraz sposobu przewozu. Zadaniem specjalistów zajmujących się spedycją jest profesjonalna i kompleksowa koordynacja procesów transportowych. Obierają oni sobie za cel zadbanie o to, aby dany ładunek został dostarczony od nadawcy do adresata we właściwych warunkach i zgodnie z przyjętymi ramami czasowymi oraz kosztowymi i, co najważniejsze, w nienaruszonym stanie .

Analizując to, czym zajmuje się spedycja, można szybko dojść do wniosku, że stanowi ona bardzo skomplikowaną dziedzinę. Procesy spedycyjne cechuje duża złożoność – w ich ramach realizuje się szeroką gamę czynności niezbędnych do ekonomicznego, terminowego i bezpiecznego przemieszczenia ładunku między nadawcą a odbiorcą. Biorąc pod uwagę to, jak działa spedycja i czym się zajmuje, można łatwo dostrzec różnice między nią a transportem. Przez transport rozumie się zespół czynności mających na celu przemieszczenie osób lub dóbr materialnych przy użyciu odpowiednich środków. Spedycja z kolei dotyczy jedynie przewozu ładunków materialnych, jednak w tym obszarze pozostaje pojęciem znacznie szerszym. Wyzwania, jakie stoją przed firmą spedycyjną nie ograniczają się jedynie do przewozu określonego ładunku z punktu A do punktu B oraz towarzyszących temu działań, takich jak np. załadunek czy rozładunek, ale obejmują także wiele innych zadań związanych z organizacją i koordynacją translokacji przesyłki od nadawcy do odbiorcy.

Jakie rodzaje spedycji wyróżniamy?

Przedsiębiorcy zainteresowani skorzystaniem z usług spedycyjnych powinni zdawać sobie sprawę z tego, że wyróżnia się różne typy spedycji. Podziału spedycji na rodzaje można dokonać na podstawie wielu kryteriów, takich jak m.in.:

Dzięki tym rozróżnieniom potencjalnemu zleceniodawcy łatwiej jest wybrać usługę, która będzie odpowiadać jego potrzebom i charakterystyce ładunku, jaki chce przetransportować do odbiorcy.

Co to jest usługa spedycyjna?

Kiedy wiemy już, czego gałęzią jest spedycja i co to pojęcie znaczy, możemy przyjrzeć się kolejnej istotnej kwestii, a mianowicie zagadnieniu usługi spedycyjnej. Często potocznie terminy usługa spedycyjna, spedycja czy działalność spedycyjna są stosowane zamiennie, jednak dla lepszego zrozumienia tych pojęć, warto wprowadzić pewne rozróżnienie. Tak jak spedycja jest ogólnym określeniem zorganizowanego przemieszczania ładunków prowadzących do dostarczenia ich od nadawcy do odbiorcy, tak usługę spedycyjną – świadczoną odpłatnie i na zlecenie innego podmiotu – należy rozumieć jako przedmiot i efekt działalności przedsiębiorstwa przewozowego.

Jakie zadania realizuje firma spedycyjna?

Aby dobrze zobrazować, czym zajmuje się spedycja, należy wskazać, że przedsiębiorstwo specjalizujące się w tym obszarze pełni funkcję pośrednika między zleceniodawcą transportu a przewoźnikiem. Jakie są najistotniejsze czynności i zadania realizowane przez firmy spedycyjne w ramach świadczonych przez nie usług?

Warto zauważyć, że poza powyższymi zadaniami, zaliczanymi do tzw. spedycji czystej, firma spedycyjna może wykonywać również czynności dodatkowe, klasyfikowane jako elementy tzw. spedycji mieszanej. Wśród nich można wyróżnić działania związane m.in. z magazynowaniem przesyłek, przeprowadzeniem cesji praw do nich czy ich sprzedażą i odbiorem należności

Dlaczego warto korzystać ze wsparcia doświadczonej firmy spedycyjnej?

Współpraca z renomowaną firmą spedycyjną jest w stanie zapewnić przedsiębiorstwu wiele korzyści. Doświadczeni spedytorzy mają odpowiednią wiedzę i praktyczne umiejętności, które umożliwiają optymalną organizację całego procesu transportu ładunku z uwzględnieniem zarówno jego charakterystyki oraz potrzeb klienta, jak i różnego rodzaju potencjalnych przeszkód, jakie mogą wystąpić podczas przemieszczania przesyłki. Wsparcie sprawdzonego spedytora okazuje się nieocenione także m.in. w kontekście:

Korzystając z kompleksowej usługi spedycyjnej świadczonej przez uznaną na rynku firmę, masz okazję odciążyć się od szeregu obowiązków związanych z organizacją i koordynacją procesów transportowych. Zyskujesz pewność, że Twój ładunek zostanie dostarczony na miejsce bezpiecznie, terminowo i zgodnie z przepisami. Zaoszczędzisz w ten sposób cenny czas i unikniesz potencjalnych błędów, które mogą skutkować poważnymi negatywnymi konsekwencjami dla Twojego biznesu.

Kto najczęściej korzysta z usług firm spedycyjnych?

Kompleksowy charakter usług spedycyjnych sprawia, że na współpracę z firmami specjalizującymi się w tej gałęzi branży TSL, decydują się często m.in.:

Jeśli chcesz skorzystać ze wsparcia cenionej na rynku firmy spedycyjnej dysponującej zespołem specjalistów z imponującą wiedzą i doświadczeniem, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą Konig-Trans Spedition. Dzięki wyróżniającym nas wysokim kompetencjom, elastyczności i zaangażowaniu cieszymy się zaufaniem wielu czołowych polskich i europejskich przedsiębiorstw. Możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że świat spedycji nie ma przed nami tajemnic i z chęcią stawiamy czoła nawet bardzo skomplikowanym zleceniom. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię spedycja krajowa, czy międzynarodowa – dopilnujemy, żeby Twój ładunek dotarł na miejsce w nienaruszonym stanie i zgodnie z ustalonym terminem.

Zapraszamy do kontaktu!

Powrót